top of page
ארכיון
תגים

עולים לגמר גביע ווינר סל! מנצחים את ירושלים 89:85

מי שחשב שחולוניה מסוגלת לנצח יריבה חזקה כמו הפועל ירושלים כמעט ללא שלשות - שיקום.

מי שחשב שחולוניה מסוגלת לעשות מהפך מול ירושלים גם כשהייתה בפיגור 9 פחות מ-4 דקות לסיום - שיקום.

מי שחשב שנחזור לגמר גביע ווינר אחרי עשור למרות שהמפעל הזה הוא גביע הנאחס הרשמי שלנו - שיקום.

ועדיין, זה בדיוק מה שעשתה חולוניה אמש. עם סגל פחות מוכשר על הנייר, עם חסרון משמעותי בצבע ובלי אף רכז טבעי טהור חולוניה משיגה את נצחונה המרשים ביותר העונה בתוצאה 89:85 על ירושלים. המשחק היה רכבת הרים ענקית כשחולון הובילה ב-15 בשיא, התרסקה ברבע השלישי, הייתה בפיגור 9 הפרש כ-3 דקות ו-45 שניות לסיום ועדיין עשתה קאמבק פשוט מופלא עם אחוזים גבוהים במיוחד מהקו והצליחה לעלות לגמר גביע ווינר.

הצמד האריס את מגי שוב היה בשיאו כשהשניים קלעו 19 ו-27 נקודות בהתאמה ו-19 מ-20 משותפים מהקו שהביאו את הנצחון. ווינרים!


המשחק נפתח טוב מבחינת חולוניה שהצליחה לעצור את ההתקפה הירושלמית ללא נקודות במשך כמה התקפות. השלשות אמנם לא נכנסו, אבל האריס והאוול קלעו 2 סלים של 2 נקודות וג'ונסון מהקו קבע 6:0 חולוני אחרי 2 דקות. ירושלים הצליחה לקלוע נקודות ראשונות מהקו אך ההגנה החולונית המשיכה להקשות על ירושלים את החיים ולחטוף פעם אחר פעם. ירושלים הצליחה להשוות ל-6:6, השלשות החולוניות סירבו להיכנס ושתי הקבוצות התקשו לקלוע כשהסקור נשאר נמוך. וורקמן קלע אחת מהקו, האריס סיים מתפרצת חולונית והעלה ל-9:6 וג'ונסון המשיך את משחק החפירות הלא אופייני של חולוניה בצבע וקבע 11:8. מגי קלע סל וירטואוזי בצבע בסוף שעון, וורקמן קלע פעמיים מהקו והאריס הטביע בצורה מרהיבה אחרי שהסתנן בין 2 ירושלמים וקבע 17:8 וריצת 8:0 חולונית בה חולון חוטפת לירושלים פעם אחר פעם. זלמנסון הירושלמי קטע את הריצה עם סל מריבאונד התקפה, מגי קלע פעם אחת מהקו ושוב זלמנסון קלע בריבאונד התקפה. פניני מסר אסיסט נהדר לג'ונסון שקלע בצבע וקבע את תוצאת הרבע הראשון, 20:12 לחולוניה ברבע ראשון נהדר שכלל גם 8 חטיפות (!!) של ההגנה החולונית.


הרבע השני נפתח עם שלשת בכורה חולונית של מגי אחרי 5 נסיונות עקרים ברבע הראשון, שהעלתה את הנמרים ליתרון דו ספרתי ראשון. קרמר הירושלמי ענה עם שלשה ראשונה של ירושלים בצד השני, מגי החליט להמשיך את הקרב וקלע שלשה שניה ברציפות. פרדריק בורדיון נכנס לראשונה, מגי המשיך להיות האיש החם כשקלע סל בצבע ונקודה שמינית שלו ברציפות. מיילס חטף כדור והטביע באופן וירטואוזי עם עבירה קשה וכמעט בלתי ספורטיבית של קרמר הירושלמי וקבע 31:19 חולוניה, פסק זמן טלוויזיה. בורדיון קלע נקודות בכורה מאסיסט של פניני בצבע, האריס קלע שלשה ראשונה מצידו והעלה ליתרון שיא חולוני של 15 נקודות (36:21) אך ירושלים צימקה עם ריצת 7:0 מהירה, פסק זמן חולוניה. בחזרה מפסק הזמן שתי הקבוצות התקשו לקלוע כשאייזאה מיילס רשם את החטאתו השלישית מחוץ לקשת באופן לא אופייני, אך פיצה בצד השני בסל בצבע כשסיים מתפרצת חולונית אחרי עוד חטיפה. האקס בלאט קלע סל בצבע שגרם לרשת של הסל לצאת ממקומה מה שגרם להפסקה של מספר דקות במשחק. האוול קלע פעמיים מהקו אך בצד השני בלאט קלע שלשה אחרי בלבול בהגנה. האוול כמעט איבד אך קפץ על הפרקט, לקח חזרה את הכדור ומסר לג'ונסון לסל ממש בסוף שעון וריצ'י המשיך להיות כוכב האירועים בשני הצדדים כשעשה פאול בלתי ספורטיבי על בריימו. ירושלים לקחה פסק זמן אך ניצלה את המהלך לנקודה אחת בלבד של בריימו מהקו. האריס המשיך את היכולת הטובה עם סל מחצי מרחק, סל של ירושלים על הבאזר קבע את תוצאת המחצית, 44:37 לחולוניה. לנמרים באופן חריג 3 מ-14 מחוץ לקשת בלבד בחצי הראשון.


בפתיחת המחצית השניה ירושלים הלכה לצבע אז מגי החליט שהוא יכול גם עם חדירה נהדרת. חולון המשיכה ללכת לצבע עם האסיסט של וורקמן לג'ונסון ומגי מחצי מרחק החזיר את היתרון הדו ספרתי וקבע 50:39. אך אז החלה המפולת: ירושלים יצאה לריצת 9:0 כשההתקפה החולונית נתקעה לחלוטין, האוול קטע זמנית את הריצה עם סל קל בצבע אחרי מסירה חכמה אך הירושלמים השלימו את המהפך עם 3 שלשות רצופות. האריס קלע מהקו פעמיים, ירושלים המשיכה את הריצה עם מבול שלשות כשעוד שתיים צללו פנימה וקבעו 63:54 שהשלימו ריצת 24:4 (!) ירושלמית, פסק זמן של דדאס. ג'ונסון קלע בצבע, מגי המשיך לצמק מהקו, מיילס מצידו המשיך את מצעד ההחטאות של חולון מחוץ לקשת (3 מ-22 שהם 13.5% בלבד!) ו-וורקמן החטיא פעמיים מהקו ופספס הזדמנות לצמק עוד, 63:58 לירושלים בסוף הרבע השלישי.


הרבע האחרון התחיל שוב עם טעות חולונית בדמות איבוד וסל ירושלמי עם עבירה של מגי. פניני המשיך את מצעד ההחטאות של חולון מחוץ לקשת, מגי קיבל עבירה רביעית טכנית שיכולה הייתה להיות חשובה להמשך. מי שסוף סוף קלע את השלשה הראשונה של חולוניה במחצית השניה היה השחקן הדנדש פרדריק בורדיון שקלע תוך כדי עבירה על מיילס בצבע. בהתקפה שלאחר מכן וורקמן נשלח אל הקו וקלע פעמיים כדי לצמק ל-3 הפרש אך ירושלים הגיבה ב-5 נקודות בצד השני, פסק זמן טלוויזיה. מפסק הזמן חולוניה לא חזרה טוב כשההתקפה המשיכה להתקשות, פסק זמן נוסף, הפעם של דדאס. בחזרה מפסק הזמן חולון פשוט לא הצליחה להכניס את הכדור, דדאס רתח על הקווים והמצב נראה לא טוב כההפרש עמד על 9 נקודות לזכות ירושלים. מגי קלע פעמיים מהקו וחולון התעוררה עם לחץ על כל המגרש, אך האקס תומאס קלע סל קשה בצבע. ג'ונסון סיים סל קל בצבע אחרי מסירה חכמה אך האקס בלאט קלע והמשיך את הקצב המהיר, הזמן של חולוניה התחיל להיגמר כשהשעון הראה על 3:45 לסיום. 

אבל אז התחיל קאמבק פשוט קסום: האריס קלע פעמיים מהקו, מיילס יצא וחולון שיחקה עם 5 נמוכים על המגרש, מה שלא הפריע לפניני "הסנטר" (או שמה וורקמן היה הסנטר?) לסחוט עבירה, לקלוע גם הוא פעמיים מהקו ולצמק ל-76:71 כ-2 וחצי דקות לסיום, פסק זמן ירושלים. חולון לחצה בהגנה וכפתה איבוד ירושלמי, מגי עם 2 נקודות קשות בחדירה בצבע צימק ל-3 הפרש. ההגנה החולונית המשיכה להציג יכולת גבוהה עם עוד חטיפה ומגי מהקו צימק לנקודה הפרש בלבד, פסק זמן נוסף של ירושלים כדקה וחצי לסיום. חולון יצאה להתקפה קריטית בה פניני סחט עבירה ל-3 זריקות מבלאט כשהאחרון נפגע בראשה תוך כדי, פניני קלע פעם אחת בלבד והשווה את התוצאה והמתח היה בשיאו. ירושלים יצאה להתקפה קריטית משלה אך החטיאה ופניני בשלשת ווינר-שוט ענקית, השניה בסך הכל של חולוניה במחצית השניה, השלים את המהפך וקבע 79:76 חולוני. בריימו נשלח אל הקו וקלע פעם אחת בלבד, האריס נשלח אל הקו עם 38 שניות על השעון ודייק פעמיים אך ירושלים המשיכה ללכת לבריימו שקלע סל מהיר - המשחק עוד לא גמור. האריס נשלח שוב אל הקו וקלע שוב פעמיים כדי לקבוע 83:79 חולוני חצי דקה לסיום, פסק זמן ירושלמי נוסף. ירושלים יצאה להתקפה קריטית נוספת ושוב בריימו נשלח אל הקו ושוב קלע רק פעם אחת. מגי נשלח אל הקו ודייק גם הוא פעמיים וקבע יתרון 5 כ-20 שניות לסיום, כהן-סבן קלע סל מהיר, ג'ונסון סיים מתפרצת בה ירושלים לא הצליחה לעשות עבירה על חולון והמשחק נראה גמור עם 8 שניות לסיום, אך שוב זה היה בריימו שהפעם קלע שלשה משום מקום וצימק ל-87:85, 4 שניות לסיום וכדור חולוני, פסק זמן של דדאס. מגי נשלח אל הקו עם 3.5 שניות לסיום, דייק פעמיים וגמר את המשחק, בסיום נצחון חולוני ענק - 89:85 לנמרים!


אם במשחק כזה שבו השלשות לא נכנסו למרות שזה בדרך כלל הנשק העיקרי שלנו, אם במשחק כזה של 5 מ-25 בלבד (20%) מחוץ לקשת הצלחנו לנצח, דדאס באמת בנה קבוצה ענקית. אפילו מול הגבוהים של ירושלים הפסדנו בריבאונד 33:32 בלבד מה שמראה על הלחימה של חולוניה.

טיירוס מגי סיים כקלעי המצטיין עם 27 נקודות (7-14 מהשדה מהם 2 מ-5 מחוץ לקשת, 11-12 מהקו, 6 ריבאונדים), האריס 19 (4-7 לשתיים, 1-5 לשלוש, 8-8 מהקו), ג'ונסון 16 (7-11 לשתיים, 0-3 לשלוש, 7 ריבאונדים, 5 חטיפות), האואל ופניני 6 כאל אחד בהן שלשת הווינר-שוט של פניני, וורקמן (0-3 מהשדה, 5-8 מהקו), מיילס (0-4 לשלוש) ובורדיון במשחק הבכורה המוצלח שלו קלעו 5 כל אחד.


עם קהל, בלי קהל... נצחון על ירושלים? אז חוגגים. גם אם יש רק 20-30 אוהדים חולונים אם סופרים גם את חברי ההנהלה שישבו ביציע ועודדו כאחרוני האוהדים, אי אפשר בלי לחגוג עם שיר ה-"בסלון, בסלון" האלמותי. אפילו שלמה אייזיק בחוגגים ביציע. איזה כיף שאת הגמר ירושלים יראו בסלון!


מאמן חולוניה סטפאנוס דדאס אמר בסיום: "הגענו לפה כדי לנצח והתכוננו טוב מאוד, אני חושב שהגישה שהייתה לנו לפני המשחק ובמהלכו ואיך שהתכוננו למשחק נתן לנו את הניצחון. אמרתי לשחקנים שנפתיע את ירושלים הגנתית כפי שגלבוע/גליל הפתיעו אותנו, נגיע כאנדרדוג, נלחץ עליהם וניקח את היתרון. היה לנו משבר במשך כמה רבעים, וזה נורמלי, אתה לא יכול לשחק מושלם 40 דקות. יש להם יכולות ואינטליגנציה. הדרך שבה שיחקנו טוב בהתחלה נתנו לנו את המרווח כשהיו לנו רגעים לא טובים. קראנו היטב את המשחק לאחר המשבר ותקפנו את השחקנים הנכונים, לכן הייתי עצבני בגלל שרצינו לערב את סולימאן בריימו במשחק כדי שנתקוף את השחקנים הפגיעים אבל היה לנו האופי והאסטרטגיה לחזור. אני שמח לא רק מהניצחון, אלא שלא הפסקנו לשחק. זה מה שאני רוצה להעביר לקבוצה - שאנחנו אף פעם לא יריב קל".

על הסיבה בגללה לא השתמש בפסק זמן כשירושלים השלימה ריצת 24:4: "כשהיינו בפיגור 9 כי לא רציתי שהם יחגגו כשהיינו במינוס 9, וכולם אמרו לי לקחת פסק זמן אבל לא רציתי כי אני לא אוהב את התמונה שהספסל שלהם יחגוג, אמרתי לכולם שאנחנו נשרוד”.

על המשמעות של העלייה לגמר גביע ווינר: "זה חשוב מאוד ליוקרת המועדון להגיע לגמר, זה עוזר להעלאת הביטחון, אך גם הלחץ עולה. קל יותר לשחק מול ירושלים כי הם היו הפייבוריטיים. אני מנסה לבנות אופי והחבר'ה נלחמו עד הכדור האחרון. קטש מאמן מצוין, כל הקבוצות באירופה מנסות לחקות את סגנון המשחק שלו והיה קשה מאוד לעצור אותם. הייתי גאה באיך ששיחקנו בהתחלה. מחר כבר יום חדש".

על הנמטליות של פניני הוסיף: "כולם יודעים שהוא קלעי נהדר, יש לו אופי מצויין. הזריקה שלו לא הייתה שווה כלום אם כל הקבוצה לא הייתה מביאה אותנו עד מרחק נקודה או שתיים. לכן, אני גאה לא רק בו - אלא גם בשאר הקבוצה".


טיירוס מגי, גיבור הנצחון אמר בסיום: "מאיפה זה בא? אני לא יודע. הרבה עבודה באולם שלנו, אינדיבידואלית, וככל שאתה מתבגר אתה צובר ניסיון. ידעתי שמחציות שניות זה תמיד הזמן שלי. אני חושב שזה היה מנטאלי. לפעמים אתה לא מתחיל את המשחק כמו שאתה רוצה ואתה פשוט ממשיך לשחק וזה מגיע. לפעמים זה קורה שלא נכנסות הקליעות בהתחלה, אבל צריך להמשיך לזרוק - זה התפקיד".


היום (יום א') יערך חצי הגמר השני בין מכבי תל אביב למכבי ראשון לציון אז תיקבע יריבתנו בגמר גביע ווינר. תאריך הגמר יקבע בהמשך.

אם מצב הקורונה ביוון ואצל יריבתנו יאפשר זאת, ביום רביעי ה-4.11 חולוניה סוף סוף תחל את הדרך במפעל הצ'מפיונס ליג במשחק חוץ קשה באתונה מול א.א.ק. 

ב-ה-צ-ל-ח-ה!

תמונות: עודד קרני


Comments


bottom of page