top of page
ארכיון
תגים

ניצחון גדול סגול: 77:71 על אא"ק אתונה

וואו! איזה הישג מטורף! יש שיגידו במידה רבה של צדק שזה הנצחון הגדול בתולדות חולוניה באירופה - כן, עד כדי כך.

רק כדי לסבר את האוזן ולהבין מי זאת א.א.ק אתונה שאותה ניצחנו אמש 77:71 בנצחון ענק: מדובר בסגנית מפעל ליגת האלופות מהעונה שעברה, אלופת 2018 ומוליכת הליגה היוונית כרגע עם מאזן של 8 נצחונות והפסד בודד, מעל פנאתינאיקוס כרגע. בעבר הייתה גם קבוצת יורוליג לגיטימית ואף הגיע לגמר המפעל ב-1998. א.א.ק היא גם הפייבוריטית הברורה לסיים ראשונה בבית וכרגע חולוניה הצנועה עקפה אותה, ונסיים גם במקום הראשון אם ננצח במחזור האחרון בשולה בחוץ (עוד על התרחישים - בסוף הכתבה).


אבות רבים היו לנצחון הגדול של פועל יונט קרדיט חולון, אבל מעל כולם בלט טיירוס מגי שכבר היה עם רגל וחצי מחוץ למועדון, חזר בענק והתפוצץ במשחק אמש עם 18 נקודות באחוזים מצויינים ששמרו את חולון במשחק גם כשההתקפה הייתה תקועה. אין ספק שכשמדברים על שחקנים שיוצרים לעצמם ללא מהלכים קבוצתיים ותרגילים מסובכים, מדובר בשחקן הכי מוכשר בשורות חולוניה כיום.

גם כריס ג'ונסון היה בשיאו כשהשיג דאבל-דאבל מפלצתי של 16 נקודות ולא פחות מ-13 (!) ריבאונדים. דה זאו קלע שלשה גדולה שנתנה פוש גדול לנצחון, מיילס קלע את השלשות שלו שבהחלט עזרו, וורקמן היה מגוון כהרגלו ואפילו ניב משגב השחקן הטרי קיבל דקות ראשונות והפתיע עם 7 נקודות. בדף פיק-אנד-רול בפייסבוק אף דיווחו שזה השחקן הראשון אי פעם ששיחק גם בליגה א' צפון (הליגה השלישית בישראל) וגם בליגת האלופות של פיב"א. אחלה התקדמות!

על התזמורת מנצח כמובן סטפאנוס דדאס שנבחר למאמן חודש דצמבר (וורקמן נבחר לשחקן החודש), האריך את רצף הנצחונות של חולוניה ל-12 ב-13 משחקים והראה איזה מאמן נהדר הוא. לא פלא ששמו עלה כמועמד למועדון הפאר היווני פנאתינאיקוס. יאסו דדאס!


בתחילת המשחק א.א.ק הראתה דומיננטיות בצבע (שלא באה לידי ביטוי בהמשך) עם ריבאונד התקפה וסלים בצבע, ועלתה ל-5:0. לנמרים לקח כמעט 2 וחצי דקות לעלות על הלוח עם ניסיון שלשה של מגי שדרך על הקו וקלע 2 בלבד, אחרי התקפה ארוכה עם 2 ריבאונד התקפה של הצהובים סגולים (שדווקא כן העידו על ההמשך). מיילס עלה על הלוח וקבע שיוויון 5, וורקמן לקח ריבאונד התקפה והעלה את חולון ליתרון 7:5. מגי הסתבך עם עבירה שניה מוקדמת מה שגרם לניב משגב להיכנס לדקות ראשונות אי פעם בצהוב סגול, ג'ונסון לקח ריבאונד התקפה חולוני נוסף וקבע שיוויון 9. בורדיון נכנס והחטיא שלשה חופשית, ג'ונסון סיים מתפרצת וקבע שיוויון 11. משגב זרק לראשונה וקלע שלשה שקבעה שיוויון 14 אך שתי הקבוצות הרבו להחטיא. וורקמן החזיר את היתרון לחולוניה מהקו, היוונים הפכו שוב ועלו ליתרון 3 אך דה זאו צימק כשקלע ממש על הבאזר מאסיסט של בורדיון, 19:18 לא.א.ק בסוף הרבע הראשון.


בתחילת הרבע השני חולון התקשתה בהתקפה ממש כמו בתחילת המשחק. א.א.ק לא ניצלה זאת והגדילה את יתרונה רק ב-2 נקודות, מגי חזר לפרקט וניצל עבירה טכנית לחובת המאמן האורח כדי לקלוע נקודה ראשונה לחולון ברבע. דה זאו קלע 2 סלים יפים בצבע עם יד אחת והשווה פעמיים, מגי קלע גם הוא פעמיים בצבע והעלה את חולון ליתרון 27:23, פסק זמן אתונה. בחזרה מפסק הזמן ג'ונסון הציג הגנה משובחת, חטף בצד אחד ותפר שלשה בצד שני שהעלתה ליתרון 7. האורחים צימקו מעט ל-5 ודדאס לקח פסק זמן משלו מיד אחר כך.

שתי הקבוצות הרבו להחטיא ולאבד בחזרה מפסק הזמן עד שג'ונסון קלע שלשה גדולה עם יד על הפנים והעלה ליתרון שיא של 8 נק'. האורחים צימקו ל-5 הפרש, משגב חדר פנימה יפה והגדיל אך עשה עבירה שלישית בצד השני. פניני קלע שלשה גדולה והחזיר ל-8 הפרש, היוונים צימקו ל-6 מריבאונד התקפה. דדאס לקח פסק זמן כדי לתכנן התקפה אחרונה במחצית אך מגי החטיא ניסיון שלשה, 38:32 לחולוניה במחצית נהדרת של הנמרים.


הרבע השלישי נפתח בדיוק כמו ה-2 הראשונים עם דקות התקפיות חלשות של הנמרים. האורחים צימקו ל-4 הפרש עד שמגי קלע סל וירטואוזי עם עבירה, האורחים הקטינו עוד עם שלשה, דה זאו הגיב בשלשה משלו. לנגפורד כוכב האורחים החל להתחמם וצימק ל-2 הפרש בלבד, ג'ונסון סחט 3 זריקות עונשין וקלע 2 מהן. מיילס תפר 2 שלשות והגדיל ליתרון שיא של 10 נקודות (51:41), פסק זמן של האורחים. לנגפורד חטף טכנית על התחזות כשניסה לסחוט עבירת תוקף, אך דווקא זה העיר אותו והביא לריצה של האורחים. מיילס החטיא מהקו, השופטים שרקו לעבירות תוקף של חולוניה והאורחים צימקו ל-5 הפרש. משגב דייק מהקו אך האורחים צימקו שוב ל-2 הפרש בלבד. ג'ונסון קלע סל מריבאונד התקפה שהשאיר את היתרון של חולון בחיים, 55:53 לחולוניה בסוף הרבע השלישי.


בפתיחת הרבע האחרון היוונים השלימו את המהפך ועלו ליתרון 3 עם זריקות מהקו של לנגפורד שהשלימו ריצת 17:3 של היוונים. מגי שבר את הבצורת החולונית עם חדירה נהדרת, מיילס קלע שלשה רביעית וקבע שיוויון 60. לנגפורד המשיך להיות הברומטר של היוונים והחזיר את היתרון לאורחים, מגי שוב השווה עם חדירה מהממת ביופיה. מיילס יצא בעבירה חמישית, האורחים החזירו את היתרון עם נקודה מהקו. הקבוצות ירדו לפסק זמן אחריו פניני ניסה לקחת שלשה אך החטיא, ג'ונסון לקח ריאונד התקפה ומגי תפר שלשה מטורפת שהחזירה את היתרון לנמרים. ג'ונסון קיבל גם הוא עבירה טכנית על התחזות בניסיון לסחוט עבירת תוקף והיתרון ירד לנקודה בלבד, שלשה של היוונים העלתה אותם ליתרון 2. קצת יותר מ-4 דקות לסיום וורקמן קבע שיוויון 67 מהקו, מגי העלה את הנמרים ליתרון 2 עם סל מהיר, פסק זמן א.א.ק.

בחזרה מפסק הזמן ג'ונסון סחט עבירת תוקף, דה זאו תפר שלשה ע-נ-ק-י-ת והעלה את הנמרים ליתרון 5 דקות קצת יותר מ-3 דקות לסיום. פניני דייק פעמיים מהקו, וורקמן דייק פעם אחת והעלה ל-8 הפרש כ-2 וחצי דקות לסיום. פניני חטף ומסר לג'ונסון לסל קל שהעלה שוב ליתרון שיא של 10 הפרש בדיוק בזמן הנכון והשלים ריצת 12:0, פסק זמן נוסף של א.א.ק, 2 דקות ו-12 שניות לסיום.

ההגנה החולונית המשיכה לעשות חיים קשים ליוונים, פניני החטיא 2 נסיונות שלשה אך הנמרים לקחו ריבאונד התקפה פעמיים והשלימו התקפה של דקה שלמה. השופטים עצרו את ההתקפה עקב בעיה בשעון, דדאס לקח פסק זמן קצת יותר מדקה לסיום. מגי לא הצליח לייצר זריקה, לנגפורד האורח סחט זריקות עונשין 44 שניות לסיום וקלע את שתיהן, 8 הפרש. חולוניה יצאה להתקפה קריטית בה מגי איבד, היוונים יצאו להתקפה קריטית משלהם בה לנגפורד סחט עוד עבירה 18.7 שניות לסיום, קלע פעמיים וצימק ל-6 הפרש. בשניות הסיום היוונים פשוט וויתרו משום מה ולא עשו פאול, חולוניה השלימה את המשימה וניצחה בענק בהפרש הרצוי, 77:71 לחולוניה בסיום.


מגי סיים כאמור כקלעי המצטיין עם 18 (8-13 מהשדה) וכמה סלים גדולים. ג'ונסון רשם כאמור דאבל דאבל של 16 נק' (6-12 מהשדה) ו-13 ריבאונדים, דה זאו (5-13 מהשדה) ומיילס (4-6 לשלוש) קלעו 12 כל אחד, וורקמן היעיל קלע 7 (1-6 מהשדה, 5-6 מהקו) והוסיף 9 ריבאונדים ו-5 אסיסטים, ניב משגב בבכורה הפתיע גם הוא עם 7, פניני קלע 5 (1-8 מהשדה). כן שותפו: בורדיון וברנדוויין.

אגב סטטיסטיקה, חולוניה ניצחה 46:31 (!!) בריבאונד ו-19:10 בריבאונד התקפה. מי היה מאמין.


מאמן חולוניה סטפאנוס דדאס אמר בסיום: "נצחנו בזכות מאמץ מדהים בהגנה, וואו... עם כל הבעיות שלנו, בלי סי.ג'יי, עם טיירוס שהסתבך בבעיית עבירות... זה מדהים, אני ממש גאה במה שקרה היום. א.א.ק הם אחת הקבוצות הכי טובות בכל המפעל, לא רק בבית שלנו".


על השאלה האם זהו הנצחון הגדול ביותר של חולוניה העונה אמר: "לא, הנצחון מול מכבי בליגה היה גדול יותר כי היה לנו עד אז 0 נצחונות וזה משהו שנתן לנו את הבטחון לעשות את הריצה הזאת, 12 נצחונות ב-13 משחקים בחודש וחצי. אבל כמובן אי אפשר להתעלם מהנצחון הגדול היום, אפשר לשים אותם בשורה אחת".


על ההגנה ועל עצירת כוכב א.א.ק קית' לנגפורד: "עשינו עבודה טובה מאוד לעצור את לנגפורד חוץ מכמה זריקות פה ושם, אבל עשינו לו בעיות של ממש, הכרחנו אותו ללכת לצבע והבאנו עזרה והשחקנים שלי עשו עבודה מדהימה, אני גאה בהם, בכל מי ששיחק לא רק בחמישייה שפתחה".


על ג'ונסון אמר: "כריס הוא שחקן שלא יכול לשחק ב-50% כוח, או שהוא על המגרש ונותן 100% או שהוא בחוץ. הוא עשה עבודה מדהימה, הוא התמודד עם לנגפורד עם הרבה כוח, מנטליות של ווינר והוא הראה למה הוא היה כמה וכמה שנים ב-NBA".


כריס ג'ונסון עצמו אמר בסיום: "היה משחק קשה מנטלית ופיזית, ניסיתי להכין את עצמי למשחק, ידעתי שיהיה משחק קשה אבל באנו והשגנו את הנצחון. אני לא כל כך חושב על הפציעה שהייתה לי, אני לא יכול להאט. אומרים לי שאני צריך להאט קצת אבל אני חייב לשחק מהר ולתת את כל כולי בכל פעם שאני במגרש. קצת כואב עכשיו אבל פשוט עכשיו אני צריך לדאוג לגוף שלי, אמבט קרח ולהתכונן למשחק הבא".


על היציאה ממשבר תחילת העונה והמשבר במשחק מול הפועל חיפה לפני כמה משחקים כשדדאס הורחק אמר: "זה הכדורסל, עלינו שבאים יחד כקבוצה. יש לנו כימיה טובה וכשיש קשיים אי אפשר לשקוע למטה, אנחנו מרימים אחד את השני ונשארים יחד"


על תצוגת הריבאונד המטורפת אמר כריס: "עשינו עבודה טובה כקבוצה... ווילי גם עשה עבודה טובה, גם מקס... היה מאמץ קבוצתי. יש להם שחקנים גדולים ואתלטיים אז פשוט ניסינו להרחיק אותם מהסל".


אז מה באשר להמשך הדרך במפעל? נצחון ואנחנו בכל מקרה מסיימים ראשונים. אם לא מנצחים בצרפת - המצב מסתבך. אם א.א.ק ינצחו כצפוי את מינסק בחוץ, מספיק לנו להפסיד ב-9 ומטה כדי לסיים במקום השני (אם ננצח בכל מקרה נסיים ראשונים).

אם אנחנו מפסידים לשולה וא.א.ק מפסידים למינסק יווצר בית מרובע שבו כל הקבוצות (!) מסיימות עם מאזן 3:3. במקרה כזה הכל תלוי בהפרש הסלים הכולל: אנחנו צריכים שמינסק תנצח את א.א.ק ב-11 נק' יותר מההפסד שלנו (אם אנחנו מפסידים בנקודה אז הם צריכים לנצח ב-12 ומעלה) וגם שסכום ההפרשים יהיה קטן מ-37. בתרשים המצורף ניתן לראות את האפשרויות השונות ואת הטבלה שמראה מה קורה בתרחיש של בית מרובע, מה גודל ההפסד שלנו בצרפת ומה הנצחון הרצוי של מינסק במקרה כזה, כדי לסיים במקום השני. מבלי להתחשב בכוח והמאזנים של הקבוצות: 50% מסיימים במקום ראשון, 25% מסיימים במקום שני, 25% מודחים (מקום שלישי או רביעי).


תיאורטית המשחק הבא של חולוניה אמור להתקיים במוצאי שבת ה-9.1 ב-18:00 באילת מול הקבוצה המקומית במסגרת הליגה, אך עקב הסגר יש סיכוי שהמשחק ידחה ובמקום זאת המשחק הבא יערך במסגרת הליגה הבלקנית ב-13.1 בחולון מול... הפועל אילת.

יאללה חולוניה!


צילומים: פיב"א
Commentaires


bottom of page